Kuchenki mikrofalowe

 

Kuchenki Mikrofalowe Ceny

Ile kosztuje mikrofalówka?

Kuchenka mikrofalowa nie jest może urządzeniem niezbędnym, ale na pewno wielce praktycznym. Nie potrzeba wiele żeby zainstalować kuchenkę w kuchni. Wystarczy kawałek blatu i gniazdko elektryczne. Nic nie trzeba przycinać, tak jak nieraz czynimy chcąc wpasować płytę grzewczą lub piekarnik w nasz zestaw mebli kuchennych. Nie musimy też mierzyć co do centymetra czy "wejdzie" między zlewozmywak i narożnik. Chyba że mówimy o kuchenkach mikrofalowych pod zabudowę lub o piekarnikach posiadających funkcję mikrofali. Mikrofalówka wolnostojąca jest często urządzeniem pionierskim - to ona pierwsza, obok elektrycznego czajnika, stoi w kuchni którą dopiero kompletujemy. Na szczęście dla pionierów, podstawowe modele kuchenek mikrofalowych zakupimy za naprawdę niewielkie pieniądze - ich ceny zaczynają się od 150zł. Mikrofalówka jest urządzeniem przydatnym nie tylko dla pionierów. Solidna mikrofalówka przydaje się w każdej kuchni. Wie o tym każda osoba pracująca, każda zapracowana mama, i każde dziecko, dla którego odgrzanie obiadu w mikrofalówce jest najszybszym i najprostszym sposobem uzupełnienia energii po pełnym wrażeń dniu. Dla tych którzy od swoich mikrofalówek wymagają więcej, też się coś znajdzie. Producenci sprzętu AGD prześcigają się na polu innowacji technologicznych i designerskich. Najpiękniejsze, najpotężniejsze i "najbystrzejsze" mikrofalówki mogą swobodnie przekroczyć granicę 2 500 złotych (zdarzają się i takie za 6 tysięcy złotych). Na szczęście dla tych z nas, którzy nie używają Lamborghini jako wózka golfowego, pomiędzy tymi dwoma pułapami znajduje się cała gama produktów których ceny i zakres funkcji wzrasta stopniowo. Znajdzie się więc mikrofalówka na każdą kieszeń.

Cechy mikrofalówek na które warto zwrócić uwagę

W zależności od tego, do czego służyć nam będzie kuchenka mikrofalowa, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech takich jak moc, pojemność, wielkość urządzenia, system sterowania (mechaniczny, elektroniczny), klasa energetyczna (urządzenie energooszczędne oznaczone klasą A zaoszczędzi nam dużo pieniędzy), materiał jakim wyściełane jest wnętrze, akcesoria dodatkowe (np. talerz do opiekania na chrupko, lub pojemnik do gotowania na parze) oraz funkcje dodatkowe, spośród których najbardziej powszechną jest grill (warto rozważyć zalety grzałki tradycyjnej, kwarcowej lub halogenowej).  
Powierzchnia wewnętrzna istotna jest o tyle, że w zależności od jej rodzaju będzie nam łatwiej lub trudniej oczyścić urządzenie. Polecamy stal nierdzewną lub emalię porcelanową. Obydwie ułatwiają eksploatację, lecz emalia czyni to skuteczniej.  
Ważnym detalem jest zaokrąglenie kantów, dzięki któremu brud nie będzie zbierał się w narożnikach. Bardzo przydatną jest funkcja czyszczenia parowego. Dzięki niej brud schodzi właściwie sam, wystarczy przetrzeć ściereczką. Dostępne są także urządzenia wyposażone w specjalną warstwę antybakteryjną, lub rodzaj emalii (to już z zewnątrz) na której nie zostają ślady palców. 
Mikrofalówki wyposażone są w coraz większy arsenał elektronicznie sterowanych programów. Pośród nich, rozporządzający racjonalnie energią grzałki grilla i mikrofal, program kombi, pozwala gotować potrawy o naprawdę wysokiej jakości i walorach smakowych. Lecz aby to było możliwe, istotna jest możliwość dostosowania mocy i czasu grzania do charakteru i wagi potrawy. Jeśli pozwala nam na to funkcja sterowania, wprowadzimy je ręcznie. Lecz na "grzebanie" w opcjach mikrofalówki mało kto ma czas i cierpliwość. Dla tego polecamy takie urządzenia, które korzystając z czujników wagi i wilgotności same dostosowują parametry grzania. Wkraczamy tu oczywiście na wysoki pułap cenowy (ceny w okolicach 1500 zł).

Rodzaje mikrofalówek

Do wyboru mamy całą masę mikrofalówek wyposażonych w te lub inne funkcje dodatkowe.
Pole naszych poszukiwań zawęzi pytanie, czy szukamy mikrofalówki do zabudowy (elegancko wpasowanej w zabudowę kuchni) czy wolnostojącej. Z ciekawostek, można znaleźć na rynku również kuchenki mikrofalowe do samochodu, lub o nietypowych parametrach: o zaokrąglonej tylnej ścianie (pozwalającej zaoszczędzić jak najwięcej miejsca), oraz urządzenia będące połączeniem tradycyjnego piekarnika i technologii mikrofalowej.

Którą wybrać?

Jeśli mamy w zwyczaju wstawiać potrawę do mikrofalówki i włączać przycisk automatycznego podgrzewania, nie potrzebne nam są urządzenia "inteligentne", wyposażone w  czujniki i szereg programów grzania. W tej kategorii, dopłacając 50 złotych do minimalnej sumy 150 zł. możemy dostać urządzenie które posłuży nam lata - polecalibyśmy polską Amicę. Samsung charakteryzuje się korzystnym stosunkiem ceny do jakości i wyglądu produktu, natomiast Zelmer wybralibyśmy ze względu na potężne moce grzewcze i kosmiczny design. Spośród mikrofalówek do zabudowy natomiast, jeśli portfel pozwala, zdecydowanie wybierzemy Bosch - ze względu na ich solidność i elegancję. Mądrym wyborem w kategorii "do zabudowy" jest też Samsung. Wygrywa ceną (od ok. 700zł) i miłym dla oka, estetycznym projektem.